Да поДправим вкуса на Живота с БЛАГОтворна храна.
Преди 6-7 години сътворих първата си "Карта на желанията". Всъщност приличаше повече на папка с изрезки от списания и рекламни брошури отколкото на карта, но с годините аз си изработих легенда, която да ми помогне да разчета правилно своята карта и БЛАГОдарение на това днес мога да кажа, че създаването на настоящия виртуален дневник е отбелязано подобаващо на въпросната карта :) и заема територия от близо 1 / 11 от цялата площ на картата!
ВКУСЪТ НА ЖИВОТА Е НА ВЪРХА НА ЕЗИКА. Честно казано не знам защо тази страница на списание от 90-те стана част от моята "карта на желанията" тогава. Със сигурност не е заради текста. По-скоро е заради подправките. Обичам поДправки! Много обичам ПОДПРАВКИТЕ, които успяват да поведат диалог с върха на езика ми и в крайна сметка превръщат ХРАНАТА в синоним на ЖИВОТ. Обичам БЛАГОтворната храна! Онази, която благо ТВОРИ за тялото ми... Обичам да готвя. Готвенето за мен е страст и МАГИЯ. Готвенето за мен е начин да изразя себе си, да заявя себе си, да се приближа към себе си... по един нетрадиционен начин да изтанцувам себе си :) и ето че преходът от "храната за тялото" към "храната за душата" стана почти естествен ;) вкусът на Живота може да бъде много "горчив", ако подправим битието си с твърде много "люти страсти" :) аз лично все още не съм открила съвършената рецепта за БЛАГОтворен коктейл от страсти балансиращ идеално моя емоционален свят... но пък знам, че постигането на равновесие никога не може да бъде крайна цел, то е процес, непрекъснат процес като танцуването... човек живее или ходейки, или летейки, или танцувайки :) аз съм от танцуващите хора :)
И така в тази глава от моя виртуален дневник ще ти споделя любими рецепти, някои мои тайни от кухнята на битието ми и може би шепа откровения за овкусяването на делника.
Моята Р Е Ц Е П Т А за 2016 година
Вземете 12 месеца и добре ги почистете от завист, ненавист, огорчения, ревност, егоизъм, гняв, яд и равнодушие. Всеки месец разрежете на 4 и после всяка част на още 7 равни части, като внимателно съблюдавате пропорциите, така че всеки ден да бъде запълнен с усърдна работа не повече от една трета, а останалите две трети да са пълни с радост, съзидателност, пътешествия, домашен уют, въодушевление, покой и обновление. Замесете благоразумно тесто, което оставете малко да втаса, за да се балансират в него потоците на щедрост, милосърдие и съчувствие. Добавете 3 пълни (до горе) лъжици жизненост, голямо парче вяра, лъжичка приключение, няколко зрънца вежливост и накрая шепа търпение с порядъчно количество толерантност по отношение на всеки и основно към близките ви. Изпечете в умерено загрята фурна и накрая залейте обилно с любов. Когато блюдото е готово, украсете с цветни емоции, стрък палавост и мъдрост на вкус.
Сервирайте го ежедневно, с гарнитура от топли думи и сърдечни усмивки, внимание и нежност. Не се отказвайте да постоянствате в импровизирането на украсата, това ще умножи вашия талант и магнетизъм :)
Да ви е вкусно и сладко! :)
Крушов пай с орехов блат
Необходими продукти:
4 круши, ½ ч.ч. брашно от лимец, 200г. орехи, 3 с.л кафява захар, 2-3 щипки канела, краве масло за намазване; за глазурата: 5-6 с.л. кафява захар, 2 с.л. оризов грис, 1 с.л лимон, кората на един лимон, 2-3 щипки канела
Начин на приготвяне:
1. Ядките се поставят в блендер заедно с част от брашното. Смилат се като постепенно се прибавя цялото количество брашно. Прехвърля се в купа, разбърква се със захарта и се намачква със захарта, за да се хомогенизира. Прибавя се малко вода и сместа се бърка, докато стане на трохи.
2. Прехвърля се в обилно намаслена тава с размер 18 см и се разстила като се притиска с лъжица.
3. За глазурата - смесват се 3 с.л. захар с оризовия грис, канелата и настърганата кора от лимона и се разбърква.
4. Крушите се почистват от семките, нарязват се на ивички, които се овалват в сместа с оризовия грис и се подреждат върху блата. Поръсват се със сока от лимона и с останалото количество захар.
5. Пече се на 180 градуса 30-40 минути. Паят се консумира както топъл така и студен. Може да се поднесе с топка сладолед.
Крем супа от тиква ;) любимата ми есенна супа
Задушавате една глава лук с три средно големи моркова. Към тях прибавяте подправките: нарязан на дребно пресен джинджифил (около 50 гр.), ½ ч.л. къри, ½ ч.л. куркума, ½ счукано индийско орехче, 1ч.л. канела. Разбърквате добре, а после прибавяте обелената и нарязаната на кубчета тиква цигулка (около 500-600 гр.), заливате с вода и добавяте сол на вкус. Варите до омекване на зеленчуците. После отстранявате от огъня, изчаквате малко да изстине и пасирате. За по-мек и плътен вкус можете да добавите 100 гр. прясно мляко или бучка масло. А ако предпочитате може да подправите вече готовата супа със сока на 1 портокал или този на 2-3 мандарини.
Салата със спанак и киноа за двама
Предварително сварявате киноата (около 50 гр.), като задължително изхвърляте първата вода, която е много горчива и подсолявате втората. След като заври я отстранявате от огъня и я оставяте добре да набъбне поне около половин час, след това изцеждате киноата от водата. Измивате добре и нарязвате около 300 гр. спанак. Към него прибавяте 2-3 домата, 6 червени печени чушки, около 150 гр. сирене, малко маслини и студената вече киноа. Овкусявате със сол и зехтин. И може веднага да й се насладите :)
Сладкиш от тиква с крем глазура
Необходими продукти:
300-400 гр. тиква цигулка, 2 яйца, 2 ч.ч. брашно от лимец, ½ ч.ч. кафява захар, 3-4 с.л. олио, 2 ч.л. бакпулвер, 1 ч.л.канела, 1-2 щипки индийско орехче, 1-2 щипки счукан бахар, краве масло за намазване; за глазурата: 125 гр. сирене „Крема“, 70 гр. краве масло, ½ ч.ч. пудра захар, ½ капсула ванилова есенция
Начин на приготвяне:
1. Тиквата се обелва, почиства се от семките, нарязва се на парчета и се сварява на пара, докато омекне.
2. Брашното се смесва с подправките – бахар, канела, индийско орехче, бакпулвер.
3. Яйцата се разбиват с миксер на високи обороти, като постепенно се добавя захарта. Сипва се олиото и продължава да се разбива, след което сместа се добавя към брашното. Разбърква се добре с дървена лъжица до получаване на хомогенна смес.
4. След като тиквата изстине, се пюрира и се добавя към горната смес. Отново се разбърква.
5. Полученото тесто се прехвърля в покрита с хартия за печена намаслена дълбока тава. Пече се в загрята фурна на 180 ` до зачервяване.
6. Маслото за глазурата (оставено предварително на стайна температура поне 1 час) се разбива 1-2 минути ссъс сиренето „Крема“. Към сместа се добавя пудрата захар и ваниловата есенция и с получения крем се намазва изпечения и поизстинал сладкиш.
Кейк с моркови и ананас
Необходими продукти:
500 гр. моркови, 200-250 гр. консервиран ананас, 250 гр. кафява захар, 60-70 гр. меко краве масло, 4 яйца, 2 ч.ч. брашно от лимец, 2 ч.ч. пълнозърнесто пшенично брашно с овесени трици, 6 счукани карамфилчета, 1 ч.л. сода бикарбонат, 1 ч.л. бакпулвер, 1 ч.л. канела, ¼ ч.л. сол, ¼ ч.л. индийско орехче, мазнина и брашно за тавата; за глазурата: 125 гр. сирене „Крема“, 70 гр. разтопено краве масло, 1 ч.ч. пудра захар, 1 капсула есенция ванилия
Начин на приготвяне:
1. Морковите се обелват и се настъргват.
2. Яйцата се разбиват с разтопеното масло и кафявата захар около 8 минути.
3. Към брашното се прибавят набухвателите. Сухата смес се прибавя постепенно към разбитите яйца и се разбърква с дървена лъжица. Добавят се канелата, индийското орехче, карамфила, а накрая и морковите с дребно нарязания ананас.
4. Сместа се прехвърля в намазана и набрашнена тава и се пече в загрята фурна на 150-160 гр. 40-45 минути.
5. Маслото и пудрата захар се разбиват с миксер, към тях се прибавят сиренето „Крема и ванилията. Разбиването продължава 4-5 минути, докато се получи пухкав крем.
6. Глазурата се намазва върху охладения морковен сладкиш.
Здравословни бонбони
Необходими продукти:
пресни лещници
фурми
сушени кайсии
овесено брашно
мед
сусамов тахан
рошков за овалване
СВЕЖА ЛЯТНА САЛАТА от тученица, рукула, домати, лимец и броколи
ЧОРБА ОТ КОПРИВА
Нарязвате 3 стръка пресен лук (или една глава стар лук) и го задушавате в малко олио, към него прибавяте една връзка левурда (аз си имам няколко туфички в градината), след това поръсвате с 2 с.л брашно от лимец и отстранявате от огъня. Обелвате и нарязвате на дребно два домата и ги прибавяте към задушените лук и левурда. Копривата се попарва, изцежда се и се нарязва на ситно. Прибавя се към задушените зеленчуци, залива се с водата, в която е била попарена, добавя се сол, 1 с.л. дребно нарязани сухи чушки и шепа ориз и се вари около 20-30 минути. Преди да се махне от огъня се подправя с бучка масло (моята винаги е голяма)…
Да ви е вкусно, свежо и пролетно :)
Най-здравословното хранене е това на дедите ни! То следва ритъма на приРОДата и на собствения ни организъм. То е в хармония с годишния кръговрат на сезоните и е отражение на календарната обредност на древните българи , чиято религия е била на практика ВЯРА в техния СЛЪНЧЕВ календар.
Според подредбата на дните, месеците и мястото на празниците в тях, Слънчевият календар пресъздава модела на света и Космоса… а празниците в него се помнят лесно – денят, повтарящ номера на месеца, винаги е празник – нечетните (01.01., 03.03., 05.05. и т.н.) са мъжки, а четните (02.02., 04.04., 06.06. и т.т.) – женски… всеки сезон е имал и празници, отбелязващи неговото начало, среда и край… сезоните започвали винаги в неделя от първия ден на месеците 01, 04, 07 и 10 с празници за тяхното начало… а тяхната среда се отбелязвала винаги в сряда на 15 ден от месеците 02, 05, 08 и 11… Днес те съвпадат с празниците на редица християнски светци, но обредите, с които отбелязваме тези дни и ястията, които приготвяме са по-скоро ехо от едни по-стари времена, отколкото християнски традиции…
Защо, според вас, само ние българите, единствени от всички християни по света колим прасе на връх Коледа?
Просто е: на 22 декември, в най-дългата нощ от годината, Слънцето умира символично, за да се роди за новия цикъл и това е Нулевия ден според Слънчевия календар на древните българи, а от следващия ден започва първия месец от Новата година и той е под знака на съзвездието Свиня… и жертвоприношението, с което се отбелязва празника, е прасе… свинското върви с вино, което ускорява разграждането и преработването на мазнините… през зимата нашите баби са готвели със свинска мас, а последните научни изследвания показват, че именно в свинската мас липсват вредните трансмазнини, но се съдържат полезните ненаситени мастни киселини, които засилват имунната система… тук е мястото да отбележа, че нашите деди не са консумирали месо всеки ден, прасето, което е било принесено в жертва на Коледа е било добре обработено без остатък и съхранено така, че да обогатява зимната трапеза, но не и да я превзема…
Няма коментари:
Публикуване на коментар